Inhoud
Teruglevering zonne-energie 2026: is het nog interessant voor uw bedrijf?
Voor bedrijven is teruglevering het moment waarop u opgewekte stroom niet direct intern gebruikt en het net op gaat. Uw leverancier vergoedt die stroom via een terugleververgoeding. Die staat los van uw afnamecontract.
De logica is eenvoudig:
- U wekt eerst weg tegen uw eigen verbruik
- Alleen het overschot levert u terug aan het net
- Dat overschot krijgt een aparte vergoeding, vaak gebaseerd op marktprijzen
Teruglevering was eerder een substantieel onderdeel van het rendement. In 2026 is het vooral een restcomponent met beperkte waarde. De waarde zit primair in directe zelfconsumptie.
Voor bedrijven is de verhouding tussen opwek en verbruik bepalend. Niet hoeveel u opwekt, maar hoeveel u zelf gebruikt op het moment van productie.
Welke regels en marktmechanismen beïnvloeden teruglevering?
Er is geen vaste landelijke vergoeding voor zakelijke teruglevering. Marktwerking en contractafspraken bepalen wat u ontvangt.
Belangrijke kaders:
- Terugleververgoedingen zijn vaak gekoppeld aan groothandelsprijzen
- Leveranciers mogen voorwaarden stellen aan teruglevering, zoals kosten of beperkingen
- Netbeheerders blijven verantwoordelijk voor transport, ongeacht uw teruglevering
Voor zakelijke afnemers speelt salderen een beperkte rol. De salderingsregeling geldt in 2026 nog voor kleinverbruikers — voor bedrijven werken marktprijzen al directer door in de vergoeding. De volledige ontkoppeling van saldering voor kleinverbruikers staat gepland voor 2027. (bron: RVO, 2026)
Ook netcongestie krijgt invloed. In gebieden waar het net vol zit, kan teruglevering technisch worden beperkt of minder aantrekkelijk worden gemaakt via contractvoorwaarden.
Wat bepaalt of teruglevering interessant blijft?
Of teruglevering voor uw bedrijf nog interessant is, hangt af van de verhouding tussen opwek, verbruik en timing.
| Factor | Toelichting |
|---|---|
| Gelijktijdigheid van opwek en verbruik | Bedrijven die overdag veel energie gebruiken, benutten een groot deel direct. Teruglevering blijft dan beperkt. |
| Overschot in productie | Wekt uw installatie structureel meer op dan je verbruikt? Dan wordt de afhankelijkheid van terugleververgoedingen groter. Die vergoeding is variabel en vaak lager dan directe besparing. |
| Type bedrijfsproces | Continu draaiende processen zorgen voor stabiel verbruik en minder overschot. Seizoensgebonden of onregelmatige processen leiden vaker tot pieken in teruglevering. |
| Contractafspraken met uw leverancier | Hoe uw leverancier teruglevering vergoedt of belast, verschilt per contract. Dat beïnvloedt direct de financiële uitkomst. |
| Locatie en netcapaciteit | In gebieden met beperkte netcapaciteit gelden soms beperkingen voor teruglevering. Dat maakt het minder voorspelbaar. |
Teruglevering heeft geen vast rendement. De uitkomst hangt af van uw specifieke situatie.
Drie manieren om met teruglevering om te gaan
- Focus op maximale zelfconsumptie U stemt de installatie af op uw eigen verbruik. Teruglevering blijft beperkt en speelt een kleinere rol in de businesscase.
- Overschot accepteren als bijproduct Uw installatie is groter dan uw directe verbruik. U ziet teruglevering als secundaire opbrengst, met variabele waarde.
- Actief sturen op energiegebruik U verschuift verbruik naar momenten van opwek. Denk aan processen of installaties anders plannen. Dit verkleint het overschot en vermindert de afhankelijkheid van teruglevering.
Elke aanpak verandert de rol van teruglevering: van restcomponent naar strategisch stuurmiddel.
Van detail naar overzicht
Teruglevering is voor bedrijven geen primair verdienmodel meer, maar een reststroom met beperkte waarde. De waarde ligt steeds vaker in hoe goed uw opwek aansluit op uw eigen verbruik.


